Krutá pravda o nakladatelství AUTOBUS

     Nakladatelství vypadá sice honosně, ale je to skutečně malé nakladatelství, schopné vydat maximálně dvě knihy do roka (spíš jen jednu). Zaměřili jsme se na sci-fi, fantasy a pohádky. AUTOBUS tvoří 2 lidé: majitel a redaktor. Oba pracují podle hesla "Ni zisk ni slávu", neboť to děláme čistě ze zájmu jako hobby. Oba máme naštěstí své hlavní zaměstnání, kterého se držíme jako klíšťata, protože knihy by nás rozhodně neuživily. Počáteční kapitál vyřešil majitel Autobusu tím, že sem vložil vlastní peníze (jedno vydání stojí od 45000 do 80000Kč). Po každé vydané knize se nakladatelství musí finančně vzpamatovat a než se nám vrátí peníze za prodané knihy, nemůžeme další (z tohoto důvodu) vydávat. Redakční plán přitom obsahuje cca 12 knih a další přibývají rychleji než je stiháme vydávat. To je ovšem špatná zpráva pro další autory, kteří by měli zájem našeho nakladatelství využít - kdyby to šlo dobře, došlo by na ně někdy po roce 2015. To už bych viděl jednodušší poradit dalším zájemcům založit si vlastní nakladatelství (zkušenosti s tím máme), jen nevím, jak to zařídit s tou počáteční investicí. Brát si na to půjčku nepovažuji za rentabilní, úroky by mohly činit víc než zisk a nevidím důvodu, proč by se na literatuře měla dobře pouze banka.

     Teoreticky by nám pomohlo několik úspěšnějších vydání (kdyby se začaly peníze vracet rychleji), ale náš knižní trh je tímto žánrem značně nasycený a vložené investice se vracejí pomalu - neděláme si iluze, že by se to bez nějakého zázraku změnilo a na zázraky nevěříme.

     Doufám, že jsem tím všechny případné zájemce dokonale odradil. Rozhodnete-li se ale založit si vlastní nakladatelství, nebudeme na Vás hledět jako na nežádoucí konkurenty, ale můžeme Vám poradit, jak se vyvarovat několika draze zaplacených chyb, které jsme při zakládání nakladatelství udělali my.

Váš