KNIHY POŠTOU A MAILEM

AUTOBUS Dostávali jsme maily, že knihy nejsou tam, kde by měly být (tj. na stáncích a prodejních pultech). Také nás zaskočila současná praxe knihkupců. Dříve se knihy prodávaly třeba i rok, dnes distribuční společnost končí prodej již po půl roce a neprodané knihy vrací (často nevybalené - asi ve jménu rychlejšího obratu). Vrcholem neschopnosti bylo internetové knihkupectví Vltava, které naši knihu opatřilo neuvěřitelnou antireklamou ve stylu "nekupujte to, je to příšerná blbost", načež nám "operativně" navrhlo snížení ceny na 20%. Na to jsme se rozhodli nepřistoupit a požádali zdvořile Vltavu buď o dodržení původní smlouvy, nebo o čestné odstoupení (proč jim za takovou manažerskou neschopnost ještě platit?). Stav knižní distribuce je ale trvale nedostatečný. Nakonec jsme se rozhodli přímo vyhovět zájemcům, ke kterým se knihy vůbec nedostaly. Nakladatelství Autobus disponuje menším množstvím výtisků, které může zájemcům posílat. Aby zasílání knih nebylo drasticky dražší, zavrhli jsme posílání knih na dobírku (ačkoliv - můžeme vyhovět, když si to někdo bude přát), spoléháme se spíš na oboustranně čestné jednání. Navíc poskytujeme slevu zhruba ve výši poštovného (u jedné knihy se to vyrovná, u více knih v jednom balíčku už je to skutečně sleva). Představovali jsme si to jako Hurvínek válku, ale nic lepšího nás nenapadlo. Když jsme s tím začínali, netušili jsme ještě, jak se to vyvine...


Zde je tedy naše nabídka:

Zasíláme knihy jak v papírové, tak v elektronické podobě. Co to znamená? Nabízíme zasílání knížek jednak v papírové podobě, jednak v některém z elektronických formátů. Zatím máme možnost použít tyto: RTF (který přečte většina textových editorů), PDF, který by měl mít výhodu větší stálosti (a ke kterému je zdarma volně šiřitelný Acrobat Reader, který si můžete stáhnout kliknutím přímo ZDE - ale pozor, má 13,5 MB!!!). Formát PDF je ovšem nejnáročnější na přenos dat (cca 4x - i zabalený pomocí ZIP). Dnes máme některé knihy převedené do dvou formátů pro PocketPC/Palm computery: čistě textový PalmDoc (kde ovšem nečekejte nic než holý text) a o něco efektnější Mob, který "umí" i lepší fonty různých velikostí, funkční obsah, jednoduché obrázky a podobně.

Jako nakladatelství nemůžeme knihy posílat zadarmo, to bychom si sami "podráželi židličku". Pro čtenáře to bude znamenat nějaké vydání (pokud neutečou jinam), na druhou stranu to není tolik. Současná praxe v ceně je 1 Kč za 10 normostran, neboli 100 stran za 10 Kč (zaokrouhujeme na desetikoruny: do 4,99 Kč dolů, od 5 Kč nahoru). Krátké povídky by tedy byly zdarma, naštěstí (pro nás) máme jen jednu. Počítáme to nahrubo podle počítadla znaků (normostrana = 1800 znaků, služební znaky se nepočítají), takže podle ceny můžete zhruba odhadnout rozsah knihy. Vzhledem k ateistickému (= nekřesťanskému) poštovnému nabízíme čtenářům také možnost jakéhosi předplatného - kdo pošle víc, tomu přeplatek evidujeme pro příště. Nejsme ale bankovní ústav - úroky poskytovat nesmíme, vlastně ani nemůžeme, takže nebudeme.


Pozor - změna!

Inzerovali jsme, že nakladatelství Palm-knihy vydává některé knihy jako individuální tisk (Print-on-demand). To ale časem od této praxe ustoupilo, na což nemáme vliv. Takže to už neplatí.


Ještě doplním následující dodatek (bonus, jak se stalo zvykem). Elektronické knihy chápeme jako jakési placené preview. Kdo si u nás zakoupí elektronickou knihu a AUTOBUS ji nabízí, nebo bude nabízet i v klasické papírové podobě, tomu u nás poskytneme na klasickou formu knihy slevu ve výši zaplacené elektronické knihy. Dotyčný čtenář bude mít tedy za cenu klasické knihy oboje. To platí i naopak, kdo si (zdůrazňuji: u nás) zakoupí papírovou knihu, má automaticky nárok i na její elektronickou podobu (to může být zajímavé hlavně pro majitele PocketPC/Palm - papír je papír, ale Palm má své přednosti, mít oboje bude výhoda). Komu postačí kniha elektronická, papírovou si už kupovat nemusí. Každý si může vybrat třeba i více formátů (pokud jsou v nabídce!), nám zaplatí jen jednou, Telecomu bude ale platit za připojení (uvažujte tedy podle kvality své telefonní linky). Kdo má rád papírové knihy, ale nechce kupovat zajíce v pytli, má tak možnost přečíst si je dříve než vyjdou a pak zaplatí jen doplatek. Snad je to výhoda a už jsme také tento bonus poskytli. Chceme to tak dělat nejen s knihami dosud nevydanými, ale i s vydanými - samozřejmě jen do vyčerpání zásob, nárok na to nezaručujeme věčně. Když některou knihu doprodáme, škrtneme ji z nabídky. (Stav uprostřed roku 2003: nemáme knihu "Kerré, bohyně z hvězd", vydanou jiným nakladatelstvím, došly nám zásoby knih "Čtvrtá říše", prodala se rychleji než jsme čekali). Dotisk knih je příliš drahý, takže rozhodně žádný nebude. Nákupy si jednoduše evidujeme v Excelu s kopií na jiném počítači, stejně jako máme kopie knih, aby to bylo odolné proti pádům počítačů (my víme, Murphy!!!). Když si někdo omylem smaže elektronickou knihu řádně zakoupenou u nás, může si napsat pro její kopii, posíláme je zpravidla obratem. Mrkneme do excelové tabulky a vidíme. Ale uvědomte si, nemůžeme vybírat denně poštovní schránku, nemáme na to lidi! (Ale aspoň dvakrát týdně to stihneme). Stejně tak, kdo má u nás zakoupený jeden formát, např. RTF, může nás požádat o tentýž titul v jiném formátu, např. HTML - pokud v nabídce existuje. V současné době předěláváme HTML knihy, aby obsahovaly stejné obrázky jako v papírové verzi. (V RTF to kvůli neúnosnému objemu dat nejde.)


Postup objednávání knih přímo u nás je následující:


a) spočtěte si sami cenu: (Podle ceny u elektronické verze můžete odhadnout rozsah knihy)
Titul
(kliknutím vyvoláte ukázku)
GSMBna
pultech
poštouelektronická cena
RTF/PDF/Doc/Mob/HTM
Zoidée, dívka z planety Bardžá 1125 Kč100 Kč60 Kč+%+++
Gurroa a válka Agríšů 2@@40 Kč+%+++
Kerré, bohyně z hvězd 330 Kč!#40 Kč+++++
Čikea a Čivi, děti planety Ťanů4§§20 Kč+++++
Sorky, zbraně prokleté planety Gíjó 5§§20 Kč++ +++
Agaboril, planeta Mágů 6§§20 Kč+++++
Fulgiu, svět šedé magie 7@@40 Kč+++++
Giweruz, zvony pekelné 8@@40 Kč+++ ++
Margabadar, planeta černého rytíře 9##20 Kč+++++
Šifra sedmé nevěry (povídku stáhnete zde)##0 Kč +---+
Krešo, pevnost nad Moskvou ##40 Kč+++ ++
Omíor, válka světů *@(50 Kč)-----
Fext, stín z temnot @@@(40 Kč)-----
Démon §§50 Kč+---+
Válka s mloky doktora Jaroše 168 Kč120 Kč50 Kč%%-+%
Odstup Satane 138 Kč120 Kč20 Kč+---+
Čarodějovy pohádky 90 Kč80 Kč10 Kč+-- -+
Čtvrtá říše 190 Kč#50 Kč+%+++
Čtvrtá Země @@70 Kč+%+++
Kniha @@50 Kč+-- -+
Andílek @@40 Kč+- --+
Učedník andělů @@50 Kč+- --+
Andělský svět @@50 Kč+- --+

poštovné** (jen pro knihy poštou).............30 Kč/1 kniha, 35Kč/více knih

** (platí pouze v ČR, nedávno to bylo levnější, zdražila ale pošta, ne my)
#v této podobě není k dispozici, ani o tom neuvažujeme
@o této podobě vážně uvažujeme...
§snad někdy později...
*kniha je vázaná smlouvou, nemůžeme ji šířit
%Soubor posíláme zabalený na více dílů (pomocí RAR), aby se vešel do běžné poštovní schránky

b) pošlete e-mail s objednávkou na adresu mailto:vsemerad@volny.cz (nakladatelství Autobus má sice vlastní schránku, ale tato je pravidelněji prohlížena). V objednávce musí být:

 
VAŠE ADRESA (u elektronické podoby stačí "odpovědět odesilateli", ale u papírových knih potřebujeme úplnou poštovní adresu, e-mailová adresa České poště nestačí !!!),
NÁZVY knížek, které chcete poslat,
způsob posílání (kniha - elektronická forma: RTF - PDF - Doc - Mob - oboje),
(u papírové formy POČET kusů),
CENA (pro kontrolu).
 
Na zvláštní přání můžete papírovou knížku/y získat s podpisy event. věnováním přímo od autora. Je to malý bonbónek navíc (při malém počtu zákazníků si můžeme dovolit i nestandardní přístup).

c) spočtený obnos pošlete (libovolným způsobem) na konto nakladatelství Autobus,
(adresa: Martin Semerád, Velvarská 31, 16000 Praha 6)
Název účtu: Fio, družstevní záložna
Město: Praha
Stát: Česká republika
Číslo účtu: 107399314/0300
Specifický symbol:    112001690
Název banky: ČSOB
Město: Praha
Stát: Česká republika


Nakladatelství Autobus není internetové knihkupectví, ale kupodivu to až dosud ke spokojenosti zákazníků fungovalo (knihy všem v pořádku došly) a my jsme prodali nezanedbatelné množství knih, více než všechna knihkupectví od Ostravy po Olomouc dohromady - a to jsme počítali s tím, že půjde jen o pár kousků! Naštěstí (nebo naneštěstí?) zájem naše možnosti nepřesáhl, dosud jsme všechno stihli.

Zklamané zájemce ze severní Moravy ujišťujeme, že tam bylo našich knih dostatek. Pokud nebyly na pultech vidět, není to naše vina. Je ale pravda, že jsme tam po velice špatných zkušenostech naši poslední knihu "Čtvrtá říše" ani nenabízeli. Nemá smysl nabízet někam knihu, když ze 100 kusů prodají 9 a ostatní vrátí v lepším případě nevybalené, v horším uválené; zejména když je jinde prodají bez problémů a někdy si i řeknou o přídavek (Krakatit v Praze, nebo distribuční společnost Dobrovský-Beta - kterým tímto (rádi!) děláme nevyžádanou, tudíž neplacenou reklamu).

Pokud se někomu zdá, že ceny papírových knih nehrají s cenami elektronických, je to tím, že počítáme ceny elektronických knih podle rozsahu, zatímco ceny papírových knih určuje tiskárna. Ta rok od roku neustále zdražuje. Starší knihy byly proto relativně levné (Kerré stála v obchodech jen 30.-Kč), novější jsou stále dražší, ale - s tím nic nesvedeme.


Knihy na CD

Místo posílání knih e-mailem nabízíme za 200.- Kč + poštovné (případně dobírkou) CD se všemi knihami nakladatelství Autobus v jejich elektronické podobě. Má to velkou výhodu: Je tam za tu cenu všechno a cena jedné knihy vychází na 9.- Kč. Berte to jako jisté zvýhodnění.


Zavřít